Tarihi Düğün Mekanları ve Fiyatları

Tarihi Düğün Mekanlarıyla Geçmişe Kapı Aralayabilirsin

Gündemden hiç düşmeyen yalı düğünlerinin yanı sıra; köşk, saray, sarnıç ve çok daha fazlasıyla adından söz ettiren tarihi yerlerde düğün yapmak mümkün. Birçoğunun yüzyılı aşkındır ayakta olduğu bu mekanların her biri restore edilerek konuklarının hizmetine sunulmuş. Davet ve etkinlik sektörüne kazandırılan tarihi mekanlarla alakalı soruların varsa, yazımızda genel olarak bahsettik.

Hangi Tarihi Düğün Mekanını Seçmelisin?

Tarihe tanıklık etmiş olan birçok mekan olsa da konumları, tarzları, imkanları ile birbirlerinden ayrıldıklarını söyleyebiliriz. Örneğin, vintage konseptli mekan ile asil bir geceye imzanı atabilirsin. Tercih edeceğin tarihi mekanda kapasite, fiyat, imkanlar gibi faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Hemen aşağıda yer alan tarihi mekan çeşitlerinden beğeni ve isteklerine uygun olanı bulabileceğini düşünüyoruz.

‘’Ben tarihi bir mekanda düğün yapmak istiyorum’’ dediğinde, yukarıda saydığımız seçenekler karşına çıkacak. Tercihini davetli sayısı, konum, başlangıç fiyatları, konaklama imkanının olup olmaması, manzarası gibi faktörleri gözeterek yapabilirsin. Örneğin, Boğaz manzarasına sahip bir tarihi mekan düşünüyorsan, bakman gereken ilk yer yalılar olmalı. Birçok hikayeye şahit olmuş, ülkenin dört bir yanındaki tarihi oteller de incelenmesi gerekenlerden.

Tarihi Mekanda Düğün Yapmak, Fiyatları Nasıl Etkiliyor?

Günümüze ulaşmayı başarmış olan bu sayılı yapıların birinde düğün yapma düşüncen varsa, diğer düğün mekanlarına göre daha yüksek bir bütçe ayırman gerektiğini söyleyebiliriz. Özel koruma altında olmaları ve yüzyıllara tanıklık etmeleri, yüksek başlangıç fiyatları talep etmelerinin de en büyük nedeni. Elbette seçtiğin mekan ve hizmetler doğrultusunda bütçene uygun bir tarihi düğün de yapabilirsin.

Tarihi düğün mekanları fiyatlarında şehir bazlı değişiklikler mevcut. Örneğin hem Bizans hem de Osmanlı’nın başkentliğini yapan İstanbul’da seçenek bol. Rakamların artıp azalması ilçe farklılıklarından ziyade mekanın türüne bağlı. Yalı veya saray düğünü planlıyorsan, bütçenin yüksek olması gerektiğini düşünebilirsin. Fakat bazen sarnıçta gerçekleşecek bir düğün için daha yüksek rakamlar talep edilebiliyor. Değişiklikler neden oluyor, inceleyelim:

Tarihi Düğün Mekanlarının Kapasiteleri Nasıl Bir Dağılım Gösteriyor?

50-100 kişilikten 750 ila 1.000 kişiye kadar olan organizasyonlarını gerçekleştirebileceğin tarihi mekan alternatifleri mevcut. Genel olarak mekanın türüne bağlı olarak bir kapasite değişiminden söz edebiliriz. Eğer şaşalı, görkemli ve büyük bir düğün düşlüyorsan, saray veya yalılara yönelebilirsin. Aile arasında küçük bir davet için ise köşk, otel ve konaklar imdadına yetişiyor.

Yine de böylesi net bir ayrımdan söz etmek doğru olmaz. Bazı sarnıç, kervansaray ve kasırların konuk kapasitelerinin diğer tarihi mekanlardan yüksek olduğu durumlar da söz konusu. Açık ve kapalı davet alanlarında ise farklı kapasitelerle karşılaşabiliyoruz. Davetli sayısı ister yoğun ister az olsun, çeşitli kapasitelerdeki tarihi düğün mekanı alternatifleri arasından uygun bir tercih yapabilirsin.

Düğünün İçin Tarihi Mekan Seçerken Dikkat Etmen Gerekenler

Yalı düğünü düşlüyorsan, nikah alanına tekne ile yanaşmak ilgi çekici bir tercih olduğu gibi, olası trafiğe kalma durumunu da ortadan kaldıran bir detay olabilir. İşte, mekan seçimi yaparken düşünmen gereken ya da davet sorumluları ile konuşmak isteyebileceğin bazı konuları hemen aşağıya iliştirdik. Maddeleri not etmeyi unutma!

Listelediklerimiz dışında kalan maddeler ise daha genel konuları içeriyor. Örneğin, başlangıç fiyatları, hafta içi ve hafta sonu değişen rakamlar, konaklama imkanının varlığı, fotoğraf ve canlı müzik hizmetinin düğün paketleri içerisinde yer alıp almaması… Tüm bunlar ve çok daha fazlasını tarihi mekan seçimini yaparken göz önünde bulundurmalısın.

‘’Düğünümün bambaşka bir atmosferi olsun, nostaljik bir deneyimi en lüks şekilde yaşayalım’’ diyorsan, yukarıda saydığımız tarihi mekan türleri arasından bir seçim yapabilirsin. Bu alternatifler arasından seçimini yaparken istek, beğeni ve bütçeni de gözden geçirmeyi unutma. Kriterlerine uygun bir tarihi mekan bulmak için ise sayfamızda bulunan filtreleme araçlarını kullanabilirsin.

Tüm Şehirler Tarihi Düğün Mekanları