Restoran Düğünleri ve Fiyatları

Üzgünüz bir sonuç bulunamadı.

Ziyafetin Başrol Olduğu Bir Düğün Mekanı: Restoranlar

Çoğu zaman öğle ya da akşam yemeklerimizi yediğimiz restoranların düğün organizasyonları için de bir alternatif olduğunu biliyor muydun? Birbirinden farklı lezzetlere, tarza ve kapasiteye sahip bu mekanlar, detayları bol olan düğünler yerine daha sıcak ve samimi bir organizasyon düzenleme imkanı sunuyor. Ailenle dostlarının buluştuğu bu tatlı davette sohbet, muhabbet ve içten kahkahalar havada uçuşacak!

Yemekli düğün düzenleyen mekanlar arasında yer alan restoranların büyük mü büyük bir avantaja sahip olduğu aşikar. Evet, halihazırda profesyonel bir mutfakları, şefleri ve personelleri var. Biz de hem ziyafet çekebilecekleri hem de daha sakin bir düğüne imza atmak isteyen çiftler için restoranların en ideal alternatiflerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Restoran Seçiminde Dikkat Etmen Gerekenler

Diğer düğün mekanları kadar ayrıntılı bir planlama süreci söz konusu olmasa da restoran düğünlerine has bazı inceliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Daha az kişi ile gerçekleştirilen bu özel etkinlik için ince eleyip sık dokuman gereken detaylar var. Örneğin, lezzetler. Müstakbel eşinle müdavimi olduğun, ağız sulandıran yemekler hazırlayan restoranı tercih etmek hem romantik hem de güvenilir olacaktır.

Kararını vermeden önce beğendiğin restoranı bir akşam yemeği için ziyaret etmeni öneririz. Böylelikle lezzetlerini deneyimleyip damak zevkine uygun olup olmadığını belirleyebilirsin. Bizce, kişiselleştirilmiş bir davet menüsü oluşturup oluşturamadıklarını öğrenmende fayda var. Menü tadımı ve menülerde değişiklik imkanı ise cevabının öğrenilmesi gereken ilk sorulardan. Kötü bir sürprizle karşılaşmamak için demo yemek hazırlayan restoranlara bakabilirsin.

Çeşitli beslenme alışkanlıklarına sahip misafirlerin için özel menü seçeneklerinin mevcut olup olmadığı da yemekli nikah ve düğünler için epey önem arz ediyor. Örneğin, düğününü bir et restoranında düzenlemek istiyorsan, vegan, vejetaryen ve diyabet konukların için de yemek seçeneklerinin varlığından emin olmalısın. Eğer fiks menü hazırlatmayı düşünüyorsan, mekanın farklı beslenen misafirlerine özel lezzetler hazırlayabileceğini teyit etmen gerekebilir.

Restoranların genellikle sade ve şık bir dekorasyon anlayışına sahip oldukları düşünülebilir. Nitekim bu anlayışa sahip pek çok mekan da mevcut. Son zamanlarda açılan restoranlar ise davet alanı olarak da hizmet verdiklerinden, daha modern, klas ve şık bir yapıda dekore ediliyor. Şamdanlar, mumlar ve gösterişli servis takımları ile donatılan masaların dikkat çekeceğine eminiz.

Dilersen, restoranın yetkilileriyle konuşarak düğünün için nasıl bir süsleme hizmeti verdiklerini öğrenebilirsin. Bazı restoranların kendi konseptlerini yaratma konusunda epey iyi olduklarını biliyoruz. Böylelikle dekoratif ögeler ve diğer aksesuarlar için ekstra ücret ödemene de gerek kalmamış oluyor. Eğer dışarıdan bir organizasyon firmasıyla anlaşmak istersen, seçeceğin restoranın bu iş birliğine açık olup olmadığını öğrenmekte fayda var.

Tamam, belki düğününde halaylar ya da oyun havaları çalsın istemiyor olabilirsin. Fakat fonda çalan hafif bir müzik, ziyafetini şenlendirebilir. Zaman zaman masalar arasında kurtlarını dökmek dahi isteyebilirsin. Bu tip taleplerin doğrultusunda müziğin sesini açıp kısabilen mekanların mevcut olduğunu söyleyebiliriz. ‘’Canlı müziksiz olmaz’’ diyenlerdensen, sahne ve teknik ekipmana sahip restoranlara yönelebilirsin. Saat sınırına dikkat etmeyi unutma.

Restoranda Düğün Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler?

Genel olarak yemekli düğün fiyatları, et, tavuk, balık menülerinden hangisini seçtiğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Tahmin edebileceğin üzere etli ana yemeklerde daha yüksek fiyatlar talep ediliyor. Net rakamlar kişi başı üzerinden hesaplandığı için konuk sayısı da bir o kadar önemli. Bazı restoranlar kişi sayısı artınca menü fiyatlarında belli oranlarda indirim yapabiliyor.

Bir düğün davet mekanı olarak hareket edip ayrıcalıklı paketler hazırlayan restoranların yanı sıra, sadece catering hizmeti sağlayan restoranlar da mevcut. Eğer düğününde fotoğraf çekimi, video kaydı ve konsept bir süsleme istiyorsan, paket olarak bu hizmetleri sağlayan restoranlara yönelmen daha hesaplı bir seçim olacaktır. ‘’Mekanın kendi dekorasyonu, aile ve arkadaşlarımın kameraları yeterli’’ diyorsan, sadece menü fiyatları bazında anlaşabilirsin.

Gelelim lezzetlere eşlik edecek olan içeceklere! Su ve meşrubatların yanı sıra, ziyafetinin tamamlayıcısı olarak alkollü içecek düşünüyorsan, öncelikle bu içeceklerin servisini gerçekleştiren restoranları tercih edebilirsin. Limitli veya limitsiz alkollü içecek seçenekleri olan restoranları listene ekleyebilirsin. ‘’Cebimi çok yakmasın. Ama eğlencemizden de taviz vermeyelim’’ düşüncesinde olanlar için limitli alkollü içecek servisi ideal olacaktır.

Restoranlarda Kapasite Tercihini Nasıl Yapmalısın?

Restoranların diğer düğün mekanlarına göre daha küçük olduğunu belirtmek isteriz. 200-300 kişiyi aşan, hatta 1.000 kişiye kadar çıkabilen istisnai mekanlar da var elbette. Fakat genele baktığımızda restoranların butik düğün gerçekleştirecekler için epey ideal bir seçenek olduğunu görüyoruz. Düğün restoranları arasında hem kalabalık hem de küçük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek mekanlar mevcut.

Davetli sayını kaldırabilecek bir restoran tercihi oldukça önemli. Böylesi özel bir ziyafette misafirlerinin sıkışık sıkışık oturmasını istemezsin diye düşünüyoruz. Hatta belki dans edilecek bir alan da istersin? Salon ya da kır düğünü kadar geniş bir pist olmasa da butik organizasyonunda dans hareketlerini sergileyebilmen için yeterli alana sahip restoranlara göz atabilirsin.

Tabii sadece düğünün için değil, bir de nişan yemeği için restoran arıyor olabilirsin. Nişanını evde yapmak istiyor, davetlilerinin ise eve sığmayacağını düşünüyorsan, bir önerimiz var: Yüzükler takıldıktan sonra tüm aileni ve dostlarını toplayıp yemekli nişan organizasyonuna imza atabilirsin. Hatta restoranları tüm özel yemekli davetlerin için de tercih edebilirsin.

Restoran Düğünleri İçin Gelinlik ve Damatlık Seçimi

Düğününü bir restoranda yapmayı düşünüyorsan, tercih etmen gereken gelinlik ve damatlıklar hakkında da konuşmamız gerekir. Eğer yerlere kadar uzanan bir gelinlik hayalin varsa, uzun kollu ya da kare yakalı, düz kesim modellere göz atabilirsin. Mekana nikah kıyıldıktan sonra geçmeyi planlıyorsan, kısa ama zarif nikah elbiselerine yönelebilirsin.

Prenses kesim, kabarık, dantelli ve taşlı gelinlik modellerinin restoran düğünü için pek doğru bir tercih olmadığını söyleyebiliriz. Seni sıkmayacak, rahat, sade, adeta kuğu gibi görüneceğin modeller çok daha iyi bir seçim olacaktır. Gelinliğinin tamamlayıcısı olan saçların için ensede sade bir topuz ya da doğal su dalgalarını düşünebilirsin.

Damatların da sade şıklıktan yana olacağını tahmin ediyoruz. Elbette restoranın konseptine, davet alanının açık ya da kapalı olmasına göre seçeceğin damatlık modeli de değişiklik gösterecektir. Ama bizce, siyah veya lacivert klasik bir takım elbise harika olacaktır! Restoranın bahçesinde bir düğün düşünüyorsan, blazer ceketleri kombinleyebilir; keten gömlek ve pantolon ile iç açıcı bir görünüm sergileyebilirsin.

Mevsimler ise çağırabileceğin kişi sayısını dolaylı yoldan etkileyen bir diğer faktör. Düğünün için yaz ve bahar aylarını düşlüyorsan, bahçeli ya da açılır kapanır tavana sahip restoranlara bakabilirsin. Bazen bir mekanın bahçesi, kapalı alanından daha yüksek veya daha az davetli kapasitesine sahip olabiliyor. Üstelik konuk sayısı doğrultusunda düğün organizasyonun için tüm restoranı kapatabildiklerini de belirtmiş olalım.

En yakınlarınla birlikte sıcacık bir davete imza atmanın hayalini kuruyorsan, restoranlar tam sana göre bir seçenek! Alışmış olduğun lezzetler ya da adını çok duyduğun o meşhur tatlarla birlikte yeni bir sayfaya attığın adımı, şölen tadında ziyafet ile kutlayabilirsin. Sayfamızdaki filtreme araçlarını kullanarak beklentilerini karşılayan ‘o’ mekanı bulabilirsin. Damak çatlatan lezzetlere bir ‘tık’ kadar uzaksın diyebiliriz.

Tüm Şehirler Yemekli Düğün